Vlastnosti bavlníkového semena

Výnimočná vlastnosť bavlníkového semena je daná vysokou koncentráciou energie a NL, ktorá je súčasne kombinovaná s veľkým obsahom stráviteľnej vlákniny. Tieto hodnoty vieme využiť pri zostavovaní kŕmnych dávok u vysokoprodukčných dojníc v prvej fáze laktácie a tým eliminovať príčiny negatívnej energetickej bilancie.

Energia je tvorená predovšetkým tukmi, ktoré sú obsiahnuté v jadre semena. Bavlníkový olej tvoria z 18% mono a 52% polynenasýtené mastné kyseliny. Zostatok, 26% sú nasýtené mastné kyseliny (palmitová, stearová) s vyšším bodom topenia, ktoré prechádzajú bachorom bez fermentácie do tenkého čreva a tvoria tzv. by pass tuk.

Obsahom NL môžeme bavlníkové semeno porovnávať s niektorými bielkovinovými krmivami. Je v ňom 42% podiel esenciálnych aminokyselín pričom obsah lyzínu a metionínu je zastúpený v optimálnom pomere 3:1.

Vysoký podiel vlákniny zabezpečuje prežúvanie jed-notlivých semien dojnicami. Tým stimuluje rumináciu podobne ako objemové krmivo, aj keď koncentráciou energie ho zároveň môžeme priradiť ku jadrovým krmivám. Vysoko efektívna vláknina je tvorená obalmi semena na ktorom sú krátke biele vlákna bavlníka tvorené takmer 100% celulózou.